ACP work with sign board
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | ACP With Acrylic |
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Board Material | ACP |
| Illumination Type | Front Lit |
| Lighting Type | LED |
| Sign Usage | Outdoor |
| Board Usage | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Thickness | 3 mm |
| Sign Application | Advertising, Shop Front |
| Color | White |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | Aluminium |
| Sign Content | Flex |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Printing Type | UV Print |
| Surface Finish | Matte |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Board Type | Outdoor |
| Application Area | Shop Front, Industrial Unit |
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Lighting Type | LED |
| Usage | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Shape | Custom Shape |
| Sign Application | Advertising, Shop Front, Hotel Sign |
| Color | White |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Sign Content | Flex |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Thickness | 2 mm |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Shape | Rectangular |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Letter Type | 3D Letter |
| Surface Finish | Matte |
| Board Type | Outdoor |
| Input Voltage | 12 V |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Our premium Aluminum Logo Sign Board is a perfect blend of durability and elegance. Made from high-quality aluminum, this rectangular sign offers long-lasting performance while maintaining a sleek, professional look. Ideal for businesses, offices, and retail stores, it can be customized with your brand logo and design. With its rust-resistant surface and weather-proof features, this sign board ensures visibility and enhances your brand’s presence both indoors and outdoors. Available in various sizes and finishes to suit your needs.
Ideal for both modern and traditional setups, it's a great way to make a lasting impression!
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Base Material | ACP With Acrylic |
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Illumination Type | Front Lit |
| Sign Usage | Outdoor |
| Board Usage | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Thickness | 3 mm |
| Color | White |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Surface Finish | Matte |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Application Area | Office, Shop Front |
Ishan Motghare (Owner)
Ayra LED Board
Plot No 78, Gangabai Ghat Chowk, Nagpur - 440002, Maharashtra, India