Leading Manufacturer of led sign board, acrylic led sign board, led sign board, wooden texcture acp sign board, acp sign board and acrylic letter sign board from Nagpur.
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | Vinyl Board |
| Display Type | Static |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Advertisement |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Height | 1 ft (0.30 m) |
| Width | 2 ft (0.61 m) |
| Body Material | Acrylic |
| Sign Content | Flex |
| Board Material | Acrylic |
| Warranty | 2yr |
| Thickness Of Letters | 2mm |
| Letter Material | Vinyl |
| Shape | Rectangular |
| Mounting | Wall Mounted |
| IP Rating | IP20 |
| Acrylic border thickness | 3mm |
| Board Thickness | 2inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Enhance visibility and attract attention with our high-quality LED sign boards. Perfect for businesses, hotels, hospitals, and shops. Durable, energy-efficient, and customizable designs for all your signage needs.
₹ 700 / Square Feet Get Latest Price
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Outdoor |
| Board Shape | Custom Shape |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 12 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Location | Nagpur |
Minimum order quantity: 10 Square Feet
₹ 700 / Square Feet Get Latest Price
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Board Shape | Custom Shape |
| Display Function | Animation |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Frequency | 50Hz |
| Usage/Application | Advertising |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 12 V |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Acrylic |
| Voltage | 220V |
| LED Watt | 1.5-2W |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
foremost Manufacturer of Sign Board, Branding Banner much more. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.We are providing Vinyl Shop Branding Services also.
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Illumination Type | Front Lit |
| Board Usage | Outdoor |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | MS |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Surface Finish | Matte |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Application Area | Shop Front |
| Country of Origin | Made in India |
| regular acp | 200 |
| glossy acp | 250 |
| wooden texcture | 270 |
| acp | negotiate |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Body Material | Acrylic |
| Usage/Application | Advertisement |
| Country of Origin | Made in India |
| Regular | 200 sqft |
| glossy | 220 |
| Wooden Texture | 250 |
₹ 100 / Inch Get Latest Price
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Shape | Custom Shape |
| Color | White |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Sign Content | Flex |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Shape | Rectangular |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Letter Type | 3D Letter |
| Board Type | Outdoor |
| Input Voltage | 12 V |
| IP Rating | IP20 |
₹ 800 / Sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Shape | Square |
| Color | White |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Sign Content | Flex |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Body Material | Acrylic |
| Letter Type | 3D Letter |
| Shape | Rectangular |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Input Voltage | 12 V |
| Board Type | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Display Type | Static |
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Outdoor |
| Color | White |
| Board Type | Outdoor |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Material | ACP |
| Board Shape | Custom Shape |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Sign Content | Flex |
| Mounting | Wall Mounted |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Letter Type | 3D Letter |
| Shape | Rectangular |
| Input Voltage | 220 V |
| Control Type | Manual |
| IP Rating | IP20 |
| Usage Area | Restaurant, Shop Front, Office |
| Material | Aluminum |
| Letter Material | Acrylic |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Illumination Type | LED Module |
| Board Usage | Outdoor |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Surface Finish | Matte |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Application Area | Shop Front |
| Country of Origin | Made in India |
| regular acp | 200 |
| glossy | 250 |
| wooden | 270 |
| acp | negotiate |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 800 / Square Feet Get Latest Price
| Size | as per requirement |
| Letter Material | as per requirement |
| Operating Temperature | as per requirement |
| Safety Standard | as per requirement |
| Model Name/Number | as per requirement |
| Power Consumption | as per requirement |
Minimum order quantity: 1 Square Feet
₹ 700 / Sq ft Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Advertisement |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Sq ft
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Body Material | Acrylic |
| Usage/Application | Advertisement |
| Shape | Rectangle |
| Acrylic border thickness | 2mm |
| Board Thickness | 3mm |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Acrylic Type | Cast Acrylic |
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Size | 915 x 610 mm (3 x 2 ft), customise |
| Board Usage | Outdoor |
| Illumination Type | Front Lit |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | MS |
| Application | Display Boards |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Custom Shape |
| Graphics Type | Vinyl Printed |
| Color | White |
| Application Area | Hotel, Mall, Shop Front |
| Board Thickness | 3 mm |
| Printing Type | Vinyl Printed |
| Country of Origin | Made in India |
| GLOSSY | 220 |
| WOODEN TECTURE | 250 |
| REGULAR | 200 |
| Acp Cladding | Flexibond material |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 800 / Square Feet Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Usage | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Illumination Type | Front Lit |
| Board Type | Front Lit |
| Usage Area | Outdoor |
| Board Usage | Outdoor |
| Board Shape | Custom Shape |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Sign Application | Shop Front, Advertising, Hotel Sign |
| Frame Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Surface Finish | Matte |
| Thickness | 2 mm |
| Front Material | Acrylic |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Shape | Triangle |
| Finish | Matte |
| Application Area | Shop Front, Hotel, Office, Industrial Unit |
| Letter Type | 3D Letter |
| Country of Origin | Made in India |
| 4 | 12 |
| Location | Nagpur |
| Board | Acrylic |
| Logo | Available |
Minimum order quantity: 10 Square Feet
₹ 700 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Letter Type | 3D Letter |
| Usage | Outdoor |
| Letter Material | Acrylic |
| Lighting Type | LED Frontlit |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Red |
| Thickness | 3MM-6MM |
| Board Material | ACP |
| Usage/Application | Advertisement |
| Usage Area | Outdoor |
| Base Material | ACP |
| Surface Finish | Matte |
| Material | Acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Letter Depth | 100 mm |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Features | UV Resistant, Waterproof, Weatherproof |
| Warranty | 2year |
| Folded | Non Folded |
| Chemically Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Sq ft
₹ 100 / Inch Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Board Type | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Letter Material | Acrylic |
| Lighting Type | Frontlit |
| Color | White |
| Base Material | Iron |
| Sign Content | Alphabet |
| Thickness | 3 mm |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Freestanding |
| Features | Weather-Resistant |
Ishan Motghare (Owner)
Ayra LED Board
Plot No 78, Gangabai Ghat Chowk, Nagpur - 440002, Maharashtra, India