Prominent & Leading Manufacturer from Nagpur, we offer acrylic sign board, glow sign board, outdoor acrylic led sign board, acrylic led sign board, medical sign board and led letter sign board.
₹ 750 / Sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Board Type | 3D Letter Board |
| Usage | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Lighting Type | Frontlit |
| Color | Red |
| Thickness | 3mm |
| Letter Material | Acrylic |
| Board Shape | Custom Shape |
| Sign Application | Shop Front, Hotel Sign |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Base Material | ACP |
| Printing Type | UV Print |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Shape | Rectangle |
| Letter Type | 3D Letter |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Input Voltage | 12 V |
| Features | Weather-Resistant, Waterproof |
| Surface Finish | Glossy |
| IP Rating | IP65 |
| Acrylic Mm | 3MM |
| Display Light | LED |
| Chemically Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Advertisement |
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | Flex Glow Sign |
| Lighting Type | LED |
| Shape | Rectangle |
| Body Material | Acrylic |
| Usage Area | Outdoor |
| Usage/Application | Advertising |
| Base Material | MS Frame |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Red |
| Printing Type | Backlit Flex |
| Frame Color | Black |
| Application | Retail Shop |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | ACP Board |
| Display Type | Static |
| Color | Yellow |
| Thickness | 3MM |
| Board Material | ACP |
| Usage/Application | Advertisement |
| Letter Material | Acrylic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | ACRYLIC |
| Shape | Rectangle |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| IP Rating | IP65 |
| Control Type | Manual |
| Usage Area | Showroom, Restaurant, Shop Front, Hotel, School |
| Mounting Type | WALL MOUNTED |
| Warranty | 2YR |
| Folded | NON FOLDED |
| Letter Type | ACRYLIC |
| Scratch Proof | YES |
| Chemically Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Sq ft Get Latest Price
| Sign Type | 3D Letter Sign |
| Lighting Type | LED Module |
| Illumination | LED Illuminated |
| Color | Yellow |
| Thickness | 3mm |
| Board Shape | Custom Shape |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Mounting Type | wall mounted |
| Material | acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Application/Usage | Shop/Store Front |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 12 V |
| IP Rating | IP65 |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Advertisement |
Minimum order quantity: 50 Sq ft
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Shape | Custom Shape |
| Color | Red |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Sign Content | Flex |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Letter Type | Acrylic |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Shape | Rectangular |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Board Type | Outdoor |
| Input Voltage | 12 V |
| Warranty | 2yr |
| Is It Folded | Non Folded |
| Mounted | wall mounted |
| Rustproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | Acrylic Glow Sign |
| Lighting Type | LED |
| Shape | Round |
| Body Material | Acrylic |
| Usage Area | Outdoor |
| Usage/Application | Advertising |
| Base Material | Acrylic Sheet |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Color | Yellow |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Frame Color | Black |
| Application | Petrol Pump, Mall, Office, Restaurant, Retail Shop |
₹ 750 / Sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Board Type | 3D Letter Board |
| Usage | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Lighting Type | Frontlit |
| Usage/Application | Advertisement |
| Letter Material | Acrylic |
| Sign Application | Shop Front |
| Body Material | Aluminum |
| Base Material | ACP |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Thickness Of Letters | 3mm-6mm |
| Features | Waterproof, Weather-Resistant |
| Surface Finish | Matte |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | LED Module |
| Board Shape | Custom Shape |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
| Warranty | 2year |
| Body Material | Acrylic |
| Thickness Of Letters | 2mm |
| Letter Type | 3D Letter |
| Shape | Rectangle |
| Input Voltage | 12 V |
| Color | Red |
| Acrylic border thickness | 3mm |
| Board Thickness | 2inch |
| Usage/Application | Advertisement |
| Usage | Outdoor |
₹ 180 / Inch Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Sign Usage | Outdoor |
| Usage | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Lighting Type | Frontlit |
| Board Type | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Letter Material | Acrylic |
| Illumination Type | led module |
| Color | Red |
| Sign Application | Shop Front, Advertising |
| Base Material | ACP |
| Sign Content | Alphabet |
| Letter Type | Acrylic |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Features | Weather-Resistant, Waterproof |
| Surface Finish | Matte |
₹ 800 / Sq ft Get Latest Price
| Base Material | ACP With Acrylic |
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Illumination Type | Front Lit |
| Sign Usage | Outdoor |
| Board Usage | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Thickness | 3 mm |
| Color | White |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | Aluminium |
| Sign Content | Flex |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Letter Type | Acrylic |
| Surface Finish | Matte |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Shape | Rectangular |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Application Area | Hospital, Shop Front |
| Board Type | Outdoor |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | led |
| Board Shape | Rectangle |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Sign Board Type | ACP |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Dimension | 16*4 |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 12 V |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Advertisement |
₹ 250 / Inch Get Latest Price
| Board Material | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage Area | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Printing Type | NO PRINT |
| Color | White |
| Sign Content | Flex |
| Border Type | Plain Edge |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 5 mm |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Sign Application | Office Name |
| Board Type | Outdoor |
| Fitting Finish | Gold |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Sign Type | 3D Letter Sign |
| Illumination | LED Illuminated |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Hotel/Restaurant |
| Board Type | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Letter Material | Acrylic |
| Board Shape | Custom Shape |
| Color | Red |
| Lighting Type | LED |
| Base Material | ACP |
| Sign Content | Alphabet |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Letter Type | 3D Letter |
| Thickness | 3mm |
| Front Material | Acrylic |
| Application/Usage | Shop/Store Front |
| Printing Method | UV Print |
| Finish | Glossy |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Features | UV Resistant, Waterproof, Weatherproof |
| Printing Type | No Printing |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | Front Lit |
| Board Shape | Custom Shape |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Lighting Type | Led |
| Sign Board Type | Acrylic ACP Sign Board |
| Front Material | Acrylic & Vinyl |
| Letter Type | 3D Letter |
| Printing Type | Vinyl Print |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Advertisement |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Face Material | ACP With Acrylic |
| Usage | Outdoor |
| Illumination Type | Front Lit |
| Board Type | led light |
| Board Usage | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Shape | Custom Shape |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Color | White |
| Sign Content | Alphabet |
| Frame Material | Aluminium |
| Mounting Type | Roof Top |
| Surface Finish | Matte |
| Front Material | Acrylic |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Hotel, Shop Front, Mall, Office |
| Letter Type | 3D Letter |
| Printing Type | No Printing |
₹ 700 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Letter Type | 3D Letter |
| Sign Usage | Outdoor |
| Usage | Outdoor |
| Color | Blue |
| Letter Material | Acrylic |
| Thickness | 3mm |
| Illumination Type | led module |
| Lighting Type | LED Frontlit |
| Base Material | ACP |
| Material | acrylic |
| Shape | Custom (As per Logo/Design) |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Features | Waterproof, UV Resistant, Weatherproof |
| Mounting Type | wall mounted |
| Warranty | 2yr |
| Chemically Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Advertisement |
Minimum order quantity: 5 Sq ft
₹ 700 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Letter Type | 3D Letter |
| Sign Usage | Outdoor |
| Usage | Outdoor |
| Color | Red |
| Letter Material | Acrylic |
| Thickness | 3mm |
| Illumination Type | led |
| Lighting Type | LED Frontlit |
| Base Material | ACP |
| Material | acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Features | UV Resistant, Waterproof, Weatherproof |
| Warranty | 2yr |
| Chemically Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Advertisement |
₹ 120 / Inch Get Latest Price
| Acrylic Type | Cast Acrylic |
| Illumination | Front Lit |
| Letter Height | 50 mm |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | Outdoor |
| Material | Acrylic |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Light Source | LED Module |
| Usage Area | Outdoor |
| Usage/Application | Advertising |
| Color | Red |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Application | Restaurant Sign |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Sign Usage | Outdoor |
| Usage | Outdoor |
| Color | Red |
| Letter Material | Acrylic |
| Thickness | 3MM |
| Illumination Type | led |
| Lighting Type | Backlit |
| Base Material | ACP |
| Material | ACRYLIC |
| Shape | Rectangle |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Mounting Type | WALL MOUNTED |
| Warranty | 2YR |
| Acrylic Mm | 2MM |
| Chemically Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Advertisement |
₹ 750 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Letter Type | 3D Letter |
| Sign Usage | Outdoor |
| Usage | Outdoor |
| Color | Red |
| Letter Material | Acrylic |
| Thickness | 3mm |
| Illumination Type | led module |
| Lighting Type | LED Frontlit |
| Base Material | ACP |
| Material | acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Features | Waterproof, Weatherproof, UV Resistant |
| Mounting Type | wall mounted |
| Usage/Application | Advertisement |
Ishan Motghare (Owner)
Ayra LED Board
Plot No 78, Gangabai Ghat Chowk, Nagpur - 440002, Maharashtra, India